Натурален пчелен мед от Предбалкана

Продаваме полифлорен пчелен мед от семейния ни пчелин край село Бистрилица, в защитена зона Натура 2000 в Предбалкана. Медът се центрофугира и само се прецежда през сито: не се нагрява и не се филтрира фино, затова прашецът и ензимите остават в него.

Пролетният мед е светъл и лек, летният билков е по-тъмен и по-плътен, а крем медът е същият мед, разбит до гладка текстура. Има и мед в пита, запечатан от самите пчели. Всяка реколта минава лабораторен анализ.

Билков мед от Предбалкана на Стара планина
Буркан 930 г

Билков мед от Предбалкана на Стара планина

Билков мед БУРКАН 930 г. Произход и място Медът е от нашия пчелин край село Бистрилица, община Берковица, в подножието на Предбалкана, в защитена зона от европейската мрежа Натура 2000: район с дива паша, без интензивно земеделие и без промишлени замърсители в околността. Тази реколта е от лятната паша, събрана след пролетния цъфтеж, когато ливадите и синорите край селото се пълнят с билки и диви цветя. Поленов анализ Въпреки търговското име „билков", това е полифлорен пчелен мед, „от много цветя", а ботаническият му произход е доказан с лабораторен поленов анализ, не е предположение. Той показва богата смес: най-вече сложноцветни (магарешки бодил, метличина, лайка и подобни), значителен дял бобови (детелина и роднините ѝ), розоцветни (къпина, глог, шипка) и сенникоцветни (див морков, копър и сродните им), плюс още билки в по-малък дял. Затова всяка реколта е малко различна: дневник на лятото, а не индустриален продукт с изравнен вкус. Вкус и текстура По-тъмен кехлибарен цвят и по-плътен, по-наситен вкус от пролетния мед. Подходящ за директна консумация с лъжица, върху хляб или в кисело мляко и за подслаждане на напитки.. Ако го добавяте в чай, оставете чая да се охлади до температура, при която можете да пиете спокойно: медът не понася силна топлина, а вкусът му се усеща най-добре в топла, не гореща напитка. Как се добива Медът се изважда на центрофуга и минава само през сито; не се нагрява и не се филтрира фино, така че прашецът и ензимите остават вътре. Всяка реколта се изследва в акредитирана лаборатория: поленов анализ на ботаническия произход, физикохимични показатели и остатъци от пестициди. При тази партида не са открити остатъци от нито един от 184-те изследвани пестицида. Протоколите публикуваме в цялост на страницата Лабораторни анализи. Съхранение Дръжте буркана плътно затворен, на тъмно и на стайна температура. Хладилникът не е нужен и не е желателен: на студено медът кристализира по-бързо и става твърд. Кристализацията е естествен процес и белег за натурален, ненагряван мед; с времето медът може да стане по-плътен и по-светъл, това е нормално и не променя качеството му. Ако предпочитате течен мед, затоплете буркана на водна баня под 40 °C, бавно, без да го оставяте на котлона. Използвайте суха лъжица: вода в буркана е единственото, което може да навреди на меда. Партида и нето количество Пчелен мед, Полифлорен. Нето количество: 930 г. Произход: България, пчелин рег. № 3527-0021, с. Бистрилица, общ. Берковица. Реколта и партиден номер, отпечатани на етикета на всеки буркан. Срок на минимална трайност („най-добър до") според изискванията за етикетиране; при правилно съхранение медът остава годен и след тази дата, но посочваме срока, който законът изисква. Цветът, ароматът и консистенцията могат естествено да се различават според сезона и преобладаващата паша.

8,99 €9,67 €/кг
Цяла пчелна пита с мед
2 кг.

Цяла пчелна пита с мед

Цяла рамка пчелна пита, извадена от кошера точно така, както са я оставили пчелите: напълнена с мед и запечатана килийка по килийка. Идва от семейния ни пчелин край село Бистрилица, Предбалкан, в защитена зона Натура 2000, където пчелите събират от стотици диворастящи видове. В зависимост от периода, в който рамката е прибрана, медът е от пролетната или от лятната паша. Това е медът в най-непокътнатата му форма: нищо не е центрофугирано, прецеждано или наливано; между кошера и вашата маса стои само дървената рамка. Цялата пита е за маса с много хора, за празник или за подарък, който се помни. Това е големият семеен формат на меда в пита: за спокойните сутрини у дома, в които топъл хляб, масло и парче медена пита са напълно достатъчни, за закуска на децата, за неделен обяд, за гости. Сервира се направо в рамката: режете парчета с нож и ги слагайте върху хляб, сирене или плодове. Ако предпочитате течен мед, срежете тънко восъчните капачета с топъл нож и оставете питата да се отцеди в чист сух съд на стайна температура; така получавате мед, който никога не е бил центрофугиран, а останалият восък може да се стопи на водна баня и да се използва. Медът от пита е с по-богат аромат, защото е бил запечатан до последния момент. Дръжте рамката в затворена кутия или увита в хартия, на хладно и тъмно място, далеч от топлина и миризми. Хладилник не е нужен. Запечатаният мед кристализира бавно; ако с месеците килийките побелеят, медът е кристализирал естествено и е напълно годен. Веднъж разрязана, питата е най-добре да се консумира в рамките на няколко седмици, защото отворените килийки поемат влага от въздуха. Рамките избираме при пълно запечатване. Реколтата и партидният номер са на етикета; медът от същата реколта е лабораторно изследван и протоколите са публикувани в цялост на страницата Лабораторни анализи . Пчелна пита с мед, цяла рамка. Гарантирано нето количество: минимум 2 кг. Всяка рамка е запълнена различно от самите пчели и действителното тегло на отделните рамки може да бъде и по-голямо. Произход: България, пчелин рег. № 3527-0021, с. Бистрилица, общ. Берковица. Реколта и партиден номер.

20,00 €10,00 €/кг
Крем мед билков, 270 г.
Буркан 270 г

Крем мед билков, 270 г.

Кремообразен пчелен мед от нашия пчелин в село Бистрилица, реколта 2026 г. Един крем, без нищо добавено към него. Медът се разбива бавно и продължително в професионална машина за крем мед, докато фините му кристали създадат гладка и нежна текстура. Разбиването вкарва въздух и затова цветът е по-светъл от този на течния мед. Светъл кехлибар и плътен вкус, който се топи нежно на небцето и оставя мек послевкус. Подходящ е за закуска върху препечена филия хляб с масло, с кисело мляко и овесени ядки или просто за няколко лъжички, когато ти се хапва нещо сладко. Състав: 100% пчелен мед, полифлорен. Нето количество: 270 гр. Съхранение: на сухо и тъмно място, при температура от 10 до 20° C. След отваряне съхранявайте добре затворен в хладилник. Важно: не е подходящ за деца под 1 година и за хора с алергия към пчелни продукти.

6,00 €22,22 €/кг
Крем мед с ягода, 270 г.
Буркан 270 г

Крем мед с ягода, 270 г.

Кремообразен пчелен мед от нашия пчелин в село Бистрилица, с 3% лиофилизирани ягоди. Използваме истински ягоди, от които е отстранена водата чрез лиофилизация. Без ароматизанти и оцветители. Така вкусът, ароматът и естествения розов цвят идват от самия плод. Медът се разбива бавно и продължително в професионална машина за крем мед, докато фините му кристали създадат гладка и нежна текстура. След това добавяме лиофилизираните ягоди и разбъркваме до равномерното им разпределяне. Получава се плътен, кремообразен мед с мек вкус на мед и приятна ягодова нотка. Подходящ е за закуска върху филия, като добавка към кисело мляко и овесени ядки или просто за няколко лъжички, когато ти се хапва нещо сладко. Състав: пчелен мед 97% лиофилизирани ягоди 3% Може да съдържа следи от соя, яйца, фъстъци, мляко, ядки и сусам. Нето количество: 270 гр. Съхранение: на сухо и тъмно място, при температура от 10 до 20° C. След отваряне съхранявайте добре затворен в хладилник. Важно: не е подходящ за деца под 1 година и за хора с алергия към пчелни продукти.

7,00 €25,93 €/кг
Крем мед с киви, 270 г.
Буркан 270 г

Крем мед с киви, 270 г.

Кремообразен пчелен мед от нашия пчелин в село Бистрилица, с 3% лиофилизирано киви. Използваме истинско киви, от които е отстранена водата чрез лиофилизация. Без ароматизанти и оцветители. Така вкусът, ароматът и естествения светъл, жълтеникав цвят с лек зеленикав оттенък и ситни черни семенца идват от самия плод. Медът се разбива бавно и продължително в професионална машина за крем мед, докато фините му кристали създадат гладка и нежна текстура. След това добавяме лиофилизираното киви и разбъркваме до равномерното им разпределяне. Получава се плътен, кремообразен мед с мек вкус на мед и свежа нотка на киви. Подходящ е за закуска върху филия, като добавка към кисело мляко и овесени ядки или просто за няколко лъжички, когато ти се хапва нещо сладко. Състав: пчелен мед 97% лиофилизирано киви 3% Може да съдържа следи от соя, яйца, фъстъци, мляко, ядки и сусам. Нето количество: 270 гр. Съхранение: на сухо и тъмно място, при температура от 10 до 20° C. След отваряне съхранявайте добре затворен в хладилник. Важно: не е подходящ за деца под 1 година и за хора с алергия към пчелни продукти.

7,00 €25,93 €/кг
Пчелна пита с мед и див градежИзчерпан
300 г

Пчелна пита с мед и див градеж

Пчелна пита в малка дървена рамка, напълнена с мед и запечатана от самите пчели, от кошерите ни край село Бистрилица в Предбалкана, защитена зона Натура 2000. Това, което я прави различна, е дивият градеж: в рамката няма предварително поставена восъчна основа. Пчелите изграждат цялата пита сами, следвайки собствения си усет за форма и плътност, после я запълват с мед и я запечатват, когато медът узрее напълно. Восъкът в нея е изцяло техен, а формата на килийките е такава, каквато са я решили те. Медът вътре е от същата дива паша като бурканите ни: дива череша, глог, акация, липа, ливадни билки, старите овощни градини. Пита мед се яде цяла: отрежете парче, сложете го в устата и дъвчете. Медът се отделя веднага, а восъкът остава като мека дъвка, която може да се преглътне или да се извади, както предпочитате; чистият пчелен восък е безвреден. Питата стои чудесно със зрели и меки сирена, пресни смокини, круши, грозде, орехи и бадеми, върху плато с прошуто, където сладостта на меда балансира соленото, или с бри, камамбер, синьо и козе сирене за по-изискано сервиране. Малко парче пита с мед превръща обикновеното плато със сирена в завършен десерт или аперитив. Сервира се с нож и малка вилица. Питата пристига вакуумирана, в рамката, в която е изградена, за да се запазят формата и свежестта ѝ до вашата маса. След отваряне я дръжте в затворена кутия на хладно и тъмно място, далеч от печката и слънцето. Хладилник не е необходим. Медът в запечатана пита кристализира по-бавно от меда в буркан, защото всяка килийка е запечатана от пчелите; ако с времето побелее и стане по-плътен, това е същата естествена кристализация и питата е напълно годна. Рамките се изваждат от кошера при пълно запечатване. Реколтата и партидният номер са на етикета. Медът от същата реколта е изследван в акредитирана лаборатория; протоколите са публикувани в цялост на страницата Лабораторни анализи . Пчелна пита с мед. Нето количество: 300 г. Произход: България, пчелин рег. № 3527-0021, с. Бистрилица, общ. Берковица. Реколта и партиден номер. Всяка пита е изградена и запълнена от пчелите различно, така че формата и рисунъкът на килийките се различават от рамка до рамка. На снимките от пчелина се вижда самият див градеж: празните восъчни килийки и пълната пита, току-що извадена от кошера.

8,99 €29,97 €/кг
Виж продукт
Пролетен Цветен Пчелен МедИзчерпан
Буркан 1000 г

Пролетен Цветен Пчелен Мед

Полифлорен пчелен мед от пролетния цъфтеж около село Бистрилица, община Берковица, в подножието на Предбалкана. Пчелинът ни е в защитена зона от европейската мрежа Натура 2000: район с дива паша, без интензивно земеделие и без промишлени замърсители в околността. През пролетта склоновете цъфтят почти наведнъж и пчелите събират нектар от дива череша, глог, акация, липа, къпина, ливадни билки и старите овощни градини на селото. Затова медът е полифлорен, „от много цветя“, и всяка година е малко различен: дневник на сезона, а не индустриален продукт с изравнен вкус. Лек, чист вкус с фин цветен аромат и кехлибарен цвят. Подходящ за директна консумация с лъжица, върху хляб или в кисело мляко, за подслаждане на напитки и за печива. Ако го добавяте в чай, оставете чая да се охлади до температура, при която можете да пиете спокойно: медът не понася силна топлина, а вкусът му се усеща най-добре в топла, не гореща напитка. Дръжте буркана плътно затворен, на тъмно и на стайна температура. Хладилникът не е нужен и не е желателен: на студено медът кристализира по-бързо и става твърд. Кристализацията е естествен процес и белег за натурален, ненагряван мед; пролетният полифлорен мед обикновено кристализира в рамките на няколко седмици до месеци след изваждането. Ако предпочитате течен мед, затоплете буркана на водна баня под 40 °C, бавно, без да го оставяте на котлона. Използвайте суха лъжица: вода в буркана е единственото, което може да навреди на меда. Медът се изважда на центрофуга и минава само през сито; не се нагрява и не се филтрира фино, така че прашецът и ензимите остават вътре. Всяка реколта се изследва в акредитирана лаборатория, а протоколите публикуваме в цялост на страницата Лабораторни анализи . Реколтата и партидният номер са отпечатани на етикета на всеки буркан, за да знаете от кой сезон е вашият мед. Пчелен мед, полифлорен. Нето количество: 1000 г. Произход: България, пчелин рег. № 3527-0021, с. Бистрилица, общ. Берковица. Реколта и партиден номер. Срок на минимална трайност („най-добър до“) според изискванията за етикетиране; при правилно съхранение медът остава годен и след тази дата, но посочваме срока, който законът изисква. Цветът, ароматът и консистенцията могат естествено да се различават според сезона и преобладаващата паша.

10,19 €10,19 €/кг
Виж продукт

Сравнение

ПродуктРазфасовкаЦенаЦена за кг/л
Билков мед от Предбалкана на Стара планинаБуркан 930 г8,99 €9,67 €/кг
Цяла пчелна пита с мед2 кг.20,00 €10,00 €/кг
Крем мед билков, 270 г.Буркан 270 г6,00 €22,22 €/кг
Крем мед с ягода, 270 г.Буркан 270 г7,00 €25,93 €/кг
Крем мед с киви, 270 г.Буркан 270 г7,00 €25,93 €/кг
Пчелна пита с мед и див градеж300 г8,99 €29,97 €/кг
Пролетен Цветен Пчелен МедБуркан 1000 г10,19 €10,19 €/кг

Често задавани въпроси

Каква е разликата между пролетния и летния билков мед?

Пролетният мед е от пролетния цъфтеж около Бистрилица: дива череша, глог, акация, липа и старите овощни градини, затова е светъл, с лек цветен аромат. Летният билков мед е от лятната паша по ливадите и синорите и е по-тъмен кехлибар, с по-плътен и наситен вкус. И двата са полифлорни, от много цветя.

Защо медът кристализира?

Кристализацията е естествен процес при натуралния, ненагряван мед и не променя качеството му. Ако предпочитате течен мед, затоплете буркана бавно на водна баня под 40 °C, без да го оставяте на котлона.

Как да съхранявам меда?

Плътно затворен, на тъмно и на стайна температура. Хладилникът не е нужен и не е желателен, защото на студено медът кристализира по-бързо. Използвайте суха лъжица: водата в буркана е единственото, което може да навреди на меда.

Изследван ли е медът в лаборатория?

Да. Всяка реколта се изследва в акредитирана лаборатория: поленов анализ на ботаническия произход, физикохимични показатели и остатъци от пестициди. Протоколите са публикувани в цялост на страницата „Лабораторни анализи на меда“.

Ръководства

Ние използваме бисквитки

Използваме строго необходими бисквитки за работата на сайта. С ваше съгласие можем да добавим и маркетингови. Политика за бисквитки